Kõigepealt pean kirja panema selle, et väga veider on hakata midagi kirjutama kui ma tean, et blogi ei ole avalik. Kirjutan justkui kellelegi, aga see keegi ei ole keegi muu kui ainult mina. Või noh vähemalt hetkel. Kes teab, äkki kunagi keegi teine satub ka lugema.

Millest ma kirjutan?

Ma kirjutan sellest, millest hetkel kõik kirjutavad – finantsvabadusest, investeerimisest ja rikkaks saamisest.

Miks ma kirjutan?

No esimese hooga võib tunduda, et kuna viimase aastaga on väikeinvestorid, investeerimisklubid ja kõik muu säärane meeletult popiks muutunud, siis miks mitte ei võiks seda ka ise teha?
Aga üldse mitte. Hoopis sellepärast kirjutan, et nüüd kus majandus on buumistumas, hakkasin ma mõtlema, et aga miks mina üldse investeerima hakkasin ja millised mõtted mind on saatnud. Ja kuna ma ei mäleta täpselt, otsustasin praegused mõtted kirja panna, et tulevikus neid lugeda saaks.

Kuidas jõudsin investeerimiseni?

Mu blogi saab alguse suhteliselt kuumal ajal (võiks öelda, et isegi buumi ajal) ja ennast kõrvalt vaadates tundub, et olen järjekordne “taksojuht”, kes hakkab investeerimisest rääkima. Aga tegelikult tekkis huvi investeerimise vastu mul juba 2013 aasta detsembris, kui täitsa juhuslikult sattusin enamvähem samal ajal www.estateguru.ee ja www.omaraha.ee reklaamide otsa.

ESTATEGURU

Kõigepealt sattus mulle ette EstateGuru, kes tegi oma Facebooki-lehel mängu, mille võitja sai endale 50 € investeerimisraha. Saatuse tahtel olin võitjaks mina. Nii panin oma tasuta saadud raha kohe “Pae tn. rendikorter”i alla ja see vormistati omakorda ümber “Pae tn. rendikorter 2” 12-kuuliseks lepinguks (tol hetkel isegi ei huvitanud miks see nii oli ja tagantjärele pole viitsinud ka uurida). Lisaks kandsin portaali lisaks 50 € enda raha ja paigutasin selle “Mereäärne ridaelamute arendusprojekt Pärnus” 18-kuulisse projekti ning jätsin raha sinna tiksuma, et näha mis edasi saab.

Sai see, et 18 kuud hiljem võtsin oma 12+% aastatootlusega kõik 113.35 € kontolt välja ning olin õnnelik. Tegelikult oli tootlus muidugi suurem kuna 50% alginvesteeringust tuli EstateGuru poolt ja 12+% oli välja antud laenude aastatootlus.

Siinkohal jäi aga EstateGuruga asi seisma.

OMARAHA

Omarahaga oli asi natuke lihtsam. Nägin reklaami, uurisin natuke, tegin konto, kandsin oma esimesed 50 eurot sisse, andsin laenud välja ning jäin ootama mis saab. Järgneva aasta jooksul, 2014 detsembriks, tõstsin jupikaupa oma investeeringu 500 euroni ning alustasin projekti “Eksperiment Omaraha”, et näha mis saab minu rahast kui ma mitte midagi ei tee. Ja võib öelda, et raha kasvab. Kuidas ja miks kasvab ja mis ma seal veel teinud olen kirjutasin siin.

BONDORA

Samal ajal proovisin ka väikse rahasummaga (vist 150 €) sellist portaali nagu Bondora aga kuna sealne süsteem tundus segane, pidevalt muudeti ülesehitust jne, siis tegin sealt läbi järelturu kiire exit‘i, võtsin oma väikse kahjumi ning jätsin selle portaali enda nimekirjast eemale.

Kuidas ma nüüd investeerin?

Kui 2013 ja 2014 oli peres väike laps ning sündis ka teine, siis ausalt öeldes väga suurt fookust investeerimisele ei pannud. Jah, ma hoidsin portaalidel ja foorumitel silma peal aga kuna oli plaan, et naine saaks rahulikult lastega kodus olla, siis läks kogu raha mitte investeeringutesse vaid hoiusele, et emapalga lõppedes saaks rahulikult koju jääda ja ei peaks raha pärast muretsema.

Küll aga hakkasin 2015 aastal uuesti tasapisi investeerima ja seekord juba ettevõtte alt.

MONEYZEN

MoneyZen oli esimene kes 2015 aasta alguses silma. Tol hetkel tundus nende idee kvaliteetsemate laenajate ning seeläbi väiksema riskiga (võrreldes teistega) ühisrahastusest põnev. Kandsin augustiks sinna jupikaupa 1300 € ja jäin ootama. Aasta lõpuks, kui olin andnud välja natuke rohkem kui 200 laenu, ehk saavutasin nö minimaalse vajaliku hajutuse oli aeg vaadata üle oma tootlus. See oli kõvasti alla minu ootuste – olin otsuse ees, kas anda portaalile natuke aega ja lasta asjal areneda või hakata väljuma. Kui 2016 jaanuarist jõustus seadusemuudatus ning MoneyZen hakkas oma tegevuse jätkamiseks finantsinspektsioonilt krediidivahendaja tegevusluba taotlema, aitas see langetada otsuse väljumise kasuks. Nagu kõik natuke teemaga kursis olevad inimesed teavad, siis läks tegevusloa taotlemiseks kõvasti üle poole aasta ning peale tegevusloa saamist andsin küll veel mõned laenud välja, kuid siis keerasin kraanid lõplikult kinni ning nüüdseks olen portaalist välja kandnud 600 € ning 1100+ € on veel ootel. Aga kuna MoneyZenis järelturgu pole, siis võtab väljumine veel aastaid.

OMARAHA

Eraisikuna oli mul juba üle aasta Omarahas keerlemas 500 € ja tulemused olid head, siis tundus ettevõttena sinna investeerimine väga loogiline samm. Olen sinna praeguseks hetkeks ligi 4000 € kandnud ning raha muudkui keerleb ja kasvab kenasti. Üheks põhjuseks alustada blogi kirjutamist oli ka see, et selle kuu (september 2017) Omaraha statistika lehel ületas intressitulu prognoos esmakordselt 100 euro piiri. Tundus selline sümboolne märk mõtete jagamiseks, kui mitte midagi tehes tekib mulle igas kuus 100 €.

INVESTLY

Lisaks eelnevatele investeeringutele oli mul just kuu aega tagasi väike kogemus Investly-ga, kuhu paigutasin 300 eurot raha teenima. Kuna seda raha kauaks kinni panna ei saa, tundus Investly mõislik koht. Lisaks tundus faktooring põnev teema, millesse natuke süveneda ja uurida, kuid kahjuks on sealne tootlus natuke väike (8-12%) ning oma 10+% automaatseadistustega pääsesin 2+ nädala jooksul ainult kolme arve ostmisse. Kasutamata raha kandsin tagasi panka (kande teenustasu puudus) ning oma 3 arvega peaksin septembri keskpaigaks teenima umbes 60 senti. Siis kannan ka selle raha tagasi panka.

Tegelikult mulle Investly idee ja lühikesed tähtajad meeldivad ning ta on mul endiselt silmapiiril. Kui on õige hetk, siis plaanin kindlasti tagasi tulla.

NB! 8-12% ei ole tegelikult väike tootlus aga kuna olen Omarahaga ära hellitatud ning hetkel on strateegia natuke teine, siis otsustasin, et ei jää sinna. Oma strateegiast või actionplan-ist kirjutan tulevikus.

Mis edasi?

See oli kiire ülevaatlik esimene postitus minu mõtetest ja investeeringutest. Tulevikus plaanin jagada omi mõtteid erinevatel teemadel, plaane tulevikuks, tegevusi mis käsil, tulemusi ja kes teab veel mida. So stay tuned!

 

Ahjaa, kuigi blogi pole avalik ja ma kirjutan endale, siis nii nagu igal õigel finantsblogil, on ka minul anda teile üks soovituskood. Kasuta seda linki ja saad pärast EstateGurusse konto registreerimist kolme esimese kuu jooksul teostatud investeeringute kogusummalt 0,5% raha oma kontole! Ja mina saan ka.
Link: https://estateguru.co/login/auth?userPromotionCode=EGU06609