Ma olen alati imestanud, kust leiavad inimesed selle energia, aja, motivatsiooni ja ettevõtlikkuse, et luua oma toode ja seda turundada ja arendada. Ja kuigi ma kirjutan siinkohal oma loodud tootest nimega Laprest, siis imestan ma endiselt selle kõige üle. Aga ma alustan täitsa algusest.

Mis?

Selle punkti juures peatun kõige lühemalt, sest pikema tutvustuse Lapresti kohta leiate Lapresti lehelt. Lühidalt öeldes on Laprest aga bambusest sülearvuti jahutusalus, mis sobib 11″ kuni 15″ arvutile. Lapresti saab kasutada nii töölaual, kui ka süles või kasvõi padjal. Lisaks arvuti ülekuumenemisele kaitseb Laprest ka kasutaja “privaatseid piirkondi” liigse kuumuse eest. Ja lõpetuseks on Lapresti saadaval kolmes erinevas värvitoonis: must, kulunud pruun ja naturaalne bambus.

Miks?

Tegelikult ei olnud loomise põhjuses mitte midagi ärilist, vaid puhtalt isiklik vajadus. Nimelt kasutan kodus läpakat tihti süles. Kui arvuti aga kauemaks sülle jääb, siis kipub see ebameeldivalt kuumaks minema. Seega tekkis vajadus mingisuguse aluse järgi, mis hoiaks arvuti kindlal pinnal ja laseks õhul arvutit jahutada. Alguses proovisin erinevaid raamatuid, aga need olid alati kas liiga suured või liiga väikse ja seetõttu ebamugavad kasutada. Seega, tuli leida muu lahendus.

Kuidas?

Kõigepealt sai netist lahendust otsitud. Valikus olid aga kas hirmkoledad plastikust alused või hoopis hirmkallid ja keerulised puitlahendused. Seega ei jäänudki muud üle, kui ise sobilik toode välja mõelda. Mõõtsin arvuti, joonestasin põhiplaani ning siis pöördusin venna ja sõbra poole, kellel on puidutöökoda Pimpwood, mis toodab eritellimusel mööblit. Sealt edasi oli vaid paari päeva küsimus, kuni 2-3 erinevat versiooni Laprestist valmis olid ja sai neid testima hakata.

Nagu ikka prototüüpidel, oli ka minu esimestel Laprestidel paar väikest viga. Õnneks avanes õige pea võimalus need vead parandada. Nimelt hakkasid mitmed sõbrad ja tuttavad endale samasuguseid aluseid küsima. Nii otsustasingi, et kui ma neid juba niikuinii juurde pean tegema, siis parandan vead ja proovin ka uusi viimistlusi.

Nii sündiski kolmes mõõdus ja kolme erineva viimistlusega Laprestide valik, mis on nähtaval ka e-poes.

Mis edasi?

Nüüd jõuan oma jutuga aga sinna, et miks ma imetlen inimesi, kes jõuavad oma toodete arendamisega tegeleda. Kui esimesest partiist pooled olin sõprade ja tuttavate vahel ära jaganud, tekkis küsimus, et kuidas ma ülejäänutest lahti saan. Vaatasin üle oma ajakava ja võimalused ning kiirelt sai selgeks, et kuhugi kauplusesse Lapresti müügile viia ei ole võimalik.

Alternatiivseks lahenduseks jäid e-poed. Valisin korraliku portsu e-poode välja ja panin nad sinna müüki. Kasutusele tulid nii Etsy, Osta.ee kui ka mõned teised kauplemise platvormid. Olles nendega mõned kuud tegeletud, sai selgeks ka see, et mitme e-poe haldamine on samuti väga ajakulukas. Lahenduseks vähendasin jupikaupa e-poodide hulka ning nüüdseks olen jäänud vaid osta.ee kasutajaks.

Jah, muidugi, kui ma võtaksin Lapresti müümise ja turundamise enda põhikohaga (või kasvõi 25% koormusega) tegevuseks, siis oleks eeltoodud mured lihtsalt ületatavad ja saaks suuremalt seda kõike teha. Mina teen Lapresti aga puhtalt hobikorras oma põhitöö, pere ja kõige muu kõrvalt. No ja see on ka põhjus, miks Laprestid on kappi seisma jäänud. Sõna otseses mõttes.

Küll aga olen täheldanud, et aastas on üks periood, kus minu varud vähenevad nii, et ma ei pea ise midagi tegema. Selleks ajaks on jõulud. Olen ise Lapreste kinkinud ja olen ka teistelt kuulnud, et Laprest on täpselt selline asi, mida millegipärast esimese hooga endale ostma ei torma, aga kingina on ta alati oodatud. Kas pole tore, et vähemalt päkapikud ja jõuluvana tegelevad natuke müügitööga :)

Tahad ise Laprest’iga teenida?

Lõpetuseks natuke müügijuttu. Lisaks jõuludele toimib Laprestide müük väga hästi ka koostöös blogidega. Nimelt tegin mõned aastad tagasi koostööd Costany Sparkles blogiga ja selle lühikese kampaaniaga müüsin ligi 50% oma tolleaegsest laoseisust maha ilma, et ise oleksin pidanud midagi keerulist tegema.

Seega, kui oled blogija ja soovid endale mõnda Lapresti, tahad neid oma lugejate vahel välja loosida ja võibolla ka natuke raha teenida, siis kirjuta mulle ja räägime asjad läbi.

Samamoodi olen igati avatud kõiksugu edasimüüjatele, kes soovivad läbi müügi teenida lisaraha. Võib teha nii läbimüüdud toodetelt X% vahendustasu kui ka rääkida läbi soodushinna.

Ühesõnaga, kõik on võimalik. Kui on huvi, võta ühendust!