Eelmise postituse vaimus jätkan ka sel nädalal õppimise lainel. Ma tean omast käest, et õppimine võib olla väga vaevaline protsess, kui seda teha pereelu ja töö kõrvalt. Tihti jääb lisaks ajale puudu ka motivatsioonist ja järjepidevusest, sest õppeprotsess ei ole alati 100% põnev ja haarav. See on ka põhjus, miks mina ei ole olnud väga edukas ei ülikoolis, üksikutel pikematel kursustel ega ka online kursustel, mis peaks olema eelmainitust kõige paindlikumad (näiteks Coursera).

Aegajalt leian ikka selle tahte, et mõni pikem kursus läbi teha, aga laias laastus ma ennast selles väga eesrindlikuks ei pea. See-eest olen enda jaoks avastanud erinevad nipid, läbi mille on õppimine muutunud igapäevaseks. Kindlasti ei ole need nipid nö traditsioonilised õppimise viisid, kuid kui neid teadlikult kasutada, võib kasu olla samaväärne. Mis need nipid aga eriliseks muudab on see, et kogu protsess võtab päevas aega keskmiselt 15 minutit ja need on integreeritud igapäevastesse tegevustesse. Siinkohal toongi välja oma kolm lemmikut, mida kasutan.

Muuda browseri esileht “õpikuks”

Suurel osal arvuti kasutajatel on oma browseri esileheks google.com. See on põhimõtteliselt tühi valge leht, millelt liigutakse edasi järgmisele lehele. Mina soovitan muuta selle valge “augu” aga infokandjaks, mis toob sinuni huvitavaid uudiseid iga kord kui browseri avad. Nii saad automaatselt teada end huvitava valdkonna tähtsamad teemad isegi siis, kui sa artikleid ei ava. Vahel piisab vaid pealkirjast, et saada aru, mis on hetkel “kuum”.

Minul on avaleheks varasemalt olnud näiteks Vice, mis edastab huvitavaid lugusid maailmast, mida tavameedia väga ei kajastata. Ja AdAge, mis edastab reklaami ja turundusuudiseid. Praegu on mul avaleheks aga Mashable, mis erinevalt eelnevatest on keskendunud rohkem tehnoloogiale ja innovatsioonile.

NB! Ära vali oma avaleheks Delfit või Postimeest, sest need on päevakajalised uudised, mitte nö uued teadmised, mida õppida. Vali midagi, kust saad iga päev killukese uut infot ennast huvitava teema kohta. Ja niipea kui tunned, et avaleht ei ole enam huvitav, vaheta see uue ja põnevama vastu.

Üks (teadus)ajakiri kuus

Järgmine lihtne nipp, mida jälgin (no suures osas) on see, et loen iga kuu kaanest kaaneni läbi ühe ajakirja. Mina olen endale valinud ajakirja Imeline Ajalugu, mis puudutab väga laia valikut erinevaid teemasid. Varem lugesin samamoodi ajakirja Imeline Teadus. Ehk vali endale ükskõik milline ajakiri, aga jälgi, et sealsed teemad on sulle uued, mitte ei täiendada üksnes sulle tuttavaid teemasid.

NB! Selle nipi juures on väga tähtis see, et sa loeksid ajakirja reaalselt kaanest kaaneni läbi. Kaasa arvatud kõik reklaamid ja artiklid, mis sind tegelikult ei huvita. Ainult nii õpid midagi uut. Ja selle nipi kasutamine ei tähenda muidugi, et rohkem lugeda ei võiks või peaks. See on lihtsalt “miinimumprogramm”.

5-minutine koolipäev

Viimaseks nipiks jätsin enda suurima lemmiku Highbrow. Tegu on eriti mugava õppeplatvormiga, mille lühikursused on jagatud kümneks pisikeseks tükiks. Iga tööpäeva hommikul saadetakse sulle uus tükk e-postile ja selle lugemiseks läheb keskmiselt 5 minutit. Kursuseid on nii tasulisi (4 dollarit kuu), kui ka tasuta ja teemad varieeruvad kunstist ja reisimisest kuni programmeerimise ja psühholoogiani.

Kuna kursused on tõesti lühikesed ja kiired ning need tulevad e-postile, mis on minu päeva lahutamatu osa, siis see on ideaalne võimalus õppimine endale automaatselt päevaplaani tuua.

NB! Tänu väga lühikesele ja kiirele õppevormile olen võtnud ka teemasid, mis esmapilgul tunduvad kauged ja lausa igavad. Samas kursuse lõppedes olen alati pidanud tunnistama, et hea on saada ülevaadet erinevatest teemadest, milleni muidu ei jõuaks võibolla kunagi.

Boonus: Kuula podcaste

Lisan ka ühe boonusnipi, milleks on podcastide kuulamine. Ülimalt lihtne ja mõnus viis hoida end kursis erinevate teemadega. Podcastid on eriti kasulikud kuulata nö kasutul ajal, ehk tegevustes, mis ei nõua suurt keskendumist, kuid mida sa tegema pead. Mina kuulan oma kanaleid näiteks hommikul trammiga tööle sõites ja õhtul tagasi koju liikudes. Aga eks vaata ise, mis on sinu jaoks parim hetk – olgu selleks muru niitmine, lõunapaus tööl või hoopis toidupoes šhoppamine.

NB! Soovitan alguses leida ühe kindla aja, mil podcaste kuulad, sest nii muutub see harjumuseks. Vastasel juhul võid podcasti tööle panemise lihtsalt ära ununeda.

Kokkuvõtteks

Kuna tänapäeval on paljudel kiire elutempo, siis selle asemel, et võtta endale veel üks lisakohustus õppimise näol, on tegelikult võimalik kõik see sobitada oma argiellu märkamatult. Lihtsalt vaata oma päevarutiin ning korduvad mustrid üle ja leia just endale sobivad õppenipid, millega õppimine muutub sinu päeva lahutamatuks osaks.