2015. aasta veebruaris otsustasin teha oma esimese sissemakse portaali MoneyZen. Portaal oli end välja reklaaminud kui kvaliteetsemate ühisrahastuse laenude vahendaja. Sellest tulenevalt lubas ka pisut madalamaid intresse kui näiteks konkurent Omaraha. Sel hetkel tundus see pakkumine atraktiivne ning poole aastaga kandsin MoneyZeni 1300 eurot.

Murepilved

Sama aasta lõpuks olin seal välja andnud ligi 200 laenu. See on enam-vähem minimaalne vajalik hulk, et saavutada piisav hajutatus. Selle najal otsustasin Omaraha ja MoneyZeni portaale võrrelda. Seda tehes selgus, et madalama tootlikkuse on MoneyZen küll ilusasti saavutanud. Samas mingit kõrgemat kvaliteeti ma oma analüüsist ei täheldanud. See oli esimene hetk, mis tekitas minus kahtlusi portaali lubaduste täitmises.

Sellele järgnes kohe uus seik, mis pani tõsisemalt mõtlema. Ehk 2016 aasta seadusemuudatus, mille valguses oli MoneyZenil vaja taotleda krediidivahendaja tegevusluba finantsinspektsioonilt. Kui teised konkureerivad portaalid said oma load pigem kiiresti kätte, siis MoneyZenil venis loa saamine septembrini. See tähendas, et 8 kuud ei andnud portaal välja ühtegi laenu.


Lõpuks peale loa saamist andsin seal veel mõned üksikud laenud välja, kuid kuna olin juba tasapisi 300 eurot portaalist välja kandnud, siis otsustasin, et keeran kõik kraanid kinni ning teen exit‘i.

On aeg kasumiks

Nüüd, 4 aastat hiljem, 2019. aasta märtsis, kandsin välja viimased 100 nö. investeeritud eurot. See tähendab, et olen omadega nulli jõudnud. Tegelikult olen isegi plussis, kuna selle aja jooksul olen ka 15,50 € teenustasusid maksnud ja postitust kirjutades on MoneyZeni kontol ka 4,77 € vaba raha.

Kui vaadata nüüd portaali kokkuvõtet, siis on investeeringuid õhus veel 547,72 euro eest. Ehk kõik, mis portaalil õnnestub nüüd laenajatelt kätte saada, on minu jaoks puhas kasum!

See on muidugi omaette küsimus, kui palju neil õnnestub sealt raha kätte saada. Maksegraafikut järgides suudab maksta sellest ligi 550-st eurost vaid 1/3. Suuremale osale pakub laenude tagastamine suuremal või vähemal määral kahjuks probleeme. Veel kurvem on see, et probleemsest osast on julge 80+% enam kui 60 päeva raskustes. Ehk omadega nö punases.

Aga samas oleme positiivsed. Kahjumisse selle projektiga ei jää (kui inflatsioon välja arvata) ja nagu ütlesin, siis iga euro, mis minu kontole sealt, laekub on puhas kasum!

Ahjaa…

Kui 1300 eurot oli tagasi saadud, siis käis peast läbi mõte – huvitav, kas peaks selle 500+ eurot uuesti MoneyZenis ringlusesse laskma? Kaotada ei ole ju enam justkui võimalik. Samas katab Omaraha hetkel portfellis laenud kenasti ära. Ehk jään enda otsusele exit teha kindlaks ning suunan sealt tuleva raha muudesse investeeringuteks.

Täpselt millisteks ei oska veel öelda. Hetkel on raha läinud Investlysse ja Omarahasse. Nüüd on aga mõte tuua portfelli juurde kinnisvara. Konkreetsemalt rääkides on silma jäänud EstateGuru (koht, kus ma kunagi alustasin) ja üks uuem portaal ReInvest24.

Oskab keegi nende kahe portaali kohta midagi jagada või soovitada? Või on hoopis mõni kolmas mõte hea? Ja lisaks jääb õhku küsimus, et kas hetkel on õige hetk üldse kinnisvarasse siseneda?