Kui ma mõtlen tagasi eelmisele aastale, siis võiks selle kokku võtta kui kõige muutlikuma, väljakutsuvama ja juhtmeid sassi ajavama aasta senini. Oli palju ootamatusi ja keerdkäike, mille käigus pidin nii ennast muutma kui ka suutma kiiresti kohaneda ja reageerida. Kõige selle varjus jäid blogi ja investeerimine täielikult tahaplaanile. Lasin rahal ise tegutseda ning kord kuus kokkuvõtet tehes hoidsin asjal kergelt kätt pulsil.

Üldiselt eelmisest aastast

Nagu eespool vihjasin, siis investeeringutesse ise raha juurde ei kandnud. See-eest kandsin sealt hoopis 150 eurot välja. Ehk eelmine aasta oli esimene kord, kus ma päriselt kasutasin raha poolt teenitud raha muul otstarbel kui re-investeerimiseks. Täitsa äge tunne.

Rääkides strateegiast, siis eelmisel aastal arvasin, et jätkan vaid nende portaalidega, kus ma juba sees olin – Omaraha, Investly ja MoneyZen (millest olen väljumas), siis detsember keeras kõik sassi ja avasin endale LHV kasvukonto, kandes sinna seemneks esimesed eurod.

Portfelli kokkuvõte

Eelmisel aastal kasvas kogu portfell 1019,86 eurot. Ja siia ei ole sisse arvestatud seda 150 €, mis ma välja kandsin. Ehk tegelikult kasvas portfell kokku 1169.86 € eurot. See teeb kuu keskmiseks 97,48 €.

Järgmisel aastal tahaksin kuu keskmise kasvu kindlasti kolmekohaliseks saada.


Omaraha

Omaraha on endiselt suurim osa minu portfellist ja sellest mõistetavalt tuli sealt ka enim kasvu. Kokku kasvas Omaraha 888,12 €, ehk kuus keskmiselt 74,01 eurot. Ja aasta keskmine XIRR oli 18.95%.

Eksperiment Omaraha

Täpsemat kokkuvõtet saab lugeda postitusest “Eksperiment Omaraha 2018 kokkuvõte“, aga lühidalt öeldes kasvas see osa portfellist 173,09 eurot, ehk 14,42 eurot kuus.

MoneyZen

Sellest portaalist tegelen endiselt väljumisega. Hetkel olen jõudnud punkti, kus kontol on veel 100 € minu sissemakseid, varasid kokku aga natuke üle 600 euro. Sellest kõigest on 2/3 on viivises ja umbes 200 eurot püsivad graafikus. Seda pilti vaadates tundub, et peaksin oma 100 eurot probleemideta kätte saama ning natuke kommiraha ka teenima. Aga üldiselt olen otsustanud, et eesmärk on see 100 kätte saada ning kõik edasine on puhas rõõm.

Positiivse poole pealt pean tõdema, et sealse kollektiivi värskendusega 2018. aastal, paistab, et asjad on taas liikuma hakanud. Tunnetuslikult on jäänud mulle mulje, et hapude laenudega on aktiivsemalt ja efektiivsemalt tegelema hakatud. NB! Faktiliselt pole seda uurinud.

Hoolimata sellest, et ma raha muudkui välja kannan, suutis sealne portfell intresside pealt kasvada 91,82 €, mis on ühes kuus keskmiselt 7,65 eurot. Parem kui mitte midagi.

Investly

Investly on ainuke portaal, kuhu ma raha juurde kandsin. Seda siis MoneyZen’ist välja kantud raha näol. Kuna portaalis on endiselt testimiseks vaid mõnesajad eurod, siis on ka sealse portfelli kasv kõige tagasihoidlikum – vaid 19,58 €. See teeb kuu kohta 1,63 eurot.

Endiselt on mul selle portaaliga error

Mulle meeldib faktooring, kuid Investlys müüdavate arvete maht pole end veel piisavalt suureks saanud, et korralikult hajutada. Mina, väikeste summadega investeerija, ei saa isegi mõnesaja-eurose portfelliga hajutada oma raha arvete vahel 10-euroste portsjonitena, vaid pean seda tegema 25-50-euroste tükkidena. Muidu jääb raha lihtsalt seisma.

See tähendab aga seda, et mul on rahastatud korraga umbes 12-15 arvet. Kui aga üks nendest 15-st peaks punaseks jooksma ja sealt ei õnnestu sentigi tagasi saada, siis 25-eurose investeeringu näol oleks ma sel aastal enam kui viie euroga miinuses.

See teeb mind hetkel ettevaatlikuks sinna raha lisamise osas. Kui aga saaksin arveid rahastada 10-euroste juppidena, sooviksin seal oma portfelli kindlasti mitmekordistada kui isegi mitte 10-kordistada.


Esimene arve ikka raskustes

Minu esimene rahastatud arve (investeerisin 50-eurot) on endiselt minu Investly portfellis ainuke arve, mille maksmine valmistab ettevõttele raskusi juba pea 1,5 aastat. Jah, portaal on teinud nendega uue maksegraafiku, tuletab ennast pidevalt meelde ja on kätte saanud ka väikeseid summasid, kuid endiselt on minul üleval enam kui 48 eurot. Aasta lõpus tuli lisaks “rõõmustav” uudis, et antud ettevõte on taas mingi diiliga pikki näppe saanud ning ei suuda ka loodud maksegraafikust kinni hoida. See tähendab aga seda, et Investly plaanib võlga hakata sisse nõudma mingitel muudel viisidel, kuid selle tulemusi on raske ette ennustada ning asi võib lõppeda võlgniku pankrotiga. Tulevik on ähmane, kuid loodame parimat.

LHV

Ja viimasena põgusalt LHV kasvukontost. Detsembris kandsin sisse kokku 50 €. Fondidena on esindatud SPYD (USA dividendimaksjad) ja SXR8 (USA 500 suurimat ettevõtet). Aasta lõpuks oli minu portfellist alles 47,10 eurot, ehk portfell kahanes -2,9 €.

Konto avamise tagamaadest, loogikast ja mõtetest teen lähiajal eraldi postituse.

Kuidas edasi?

Sellel aastal plaanin natuke raha juurde investeerida ja võibolla portfellis olevate instrumentide proportsioone natuke tasakaalustada. Omaraha jääb kindlasti domineerima, kuid ehk mitte nii tugevalt.

Uue aasta eesmärgid lühidalt

  • Kogu portfelli – kuu kasv võiks ületada 100 € piiri
  • Omaraha – aasta portfelli kasv intressidelt võiks olla vähemalt 1000 €
  • Eksperiment Omaraha – ei puutu üldse ja lasen tal omasoodu kasvada 250-eurose aastakasvu suunas
  • MoneyZen – väljumine võiks õnnestuda, ehk saan oma viimased vajalikud 100 € kätte
  • Investly – jälgin, mis saab problemaatilisest arvest ning üritan leida optimaalset summat, millega arveid rahastada, et raha ei seisaks, aga tükihind kõrge poleks. Olenevalt asjade käigust ja otsustest kannan sinna võibolla raha juurde.
  • LHV – kannan stabiilselt raha juurde ja kasvatan tasapisi portfelli.